Przejdź do treści

WNĘTRZA DWORKU

Dworek składa się z dwóch poziomów. W części parterowej znajduje się salonik kominkowy, sala biblioteczna i jadalnia, na piętrze natomiast mieszczą się pokoje gościnne. Na parterze oraz w części pokoi gościnnych udało się odtworzyć wnętrza z XIX wieku w oparciu o oryginalne meble.

Biblioteka

Biblioteka dworska obejmuje głównie zbiory o tematyce medycznej gromadzone od XIX wieku przez rodzinę Zakrzewskich. Zbiory eksponowane są w przeszkolonych XIX-wiecznych szafach z drewna czeczotowego. W sali bibliotecznej stoi fortepian z końca XIX wieku marki Gebr Diederichs, który pochodzi z bardzo starej rosyjskiej wytwórni, powstałej w 1810 roku. Obok fortepianu widnieje popiersie hrabiny Wolskiej, wykonane z białego alabastru przez P.L. Kowalczewskiego.
Hrabina Wolska była żoną profesora Heliodora Święcickiego, zasłużonego działacza pozytywistycznego, lekarza-społecznika, nestora ochrony zdrowia i pomocy charytatywnej w Wielkopolsce w XIX wieku, prezesa PTPN, pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego. W bibliotece ciekawostkę stanowi oryginalny samowar z rosyjskiej wytwórni samowarów w Tule. Stół w Bibliotece pochodzi z zamku Cesarza Wilhelma II z Poznania. Stanowił on część składową ogromnego stołu znajdującego się w zamku cesarza.

Salonik kominkowy

W saloniku kominkowym uwagę przyciągają portrety przodków – Aleksandry i Aleksandra Zakrzewskich oraz Floriana Woyna Oranskiego, dziadka Aleksandra ze strony matki, malowane przez znanego kopistę Ilia Ilińczyka.
Tuż przy wejściu widoczne jest ogromne eklektyczne lustro z końca XIX wieku pochodzące z Pałacu w Swadzimiu. Na kominku obok zegara stoi mosiężna płaskorzeźba przedstawiająca popiersie Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Meble w sali kominkowej wykonane z drewna bukowego pochodzą z początku XX wieku. Ciekawostkę stanowi także działający telefon z lat 20-tych XX wieku.

Jadalnia

W jadalni znajduje się typowo dworski komplet mebli składający się ze stołu, krzeseł, witryny i kredensu z początku XX wieku. Bibliotekę, salę jadalną zdobią działające piece kaflowe z elementami ornamentyki roślinnej. Na ścianach jadalni wiszą akwarele autorstwa J.B. Sokołowskiego, znanego ornitologa. We wszystkich parterowych pomieszczeniach zwracają uwagę mosiężne żyrandole, niegdyś naftowe a dziś elektryczne.

 

Sypialnie

Na piętrze w jednym z pokoi gościnnych znajdują się dwa dębowe łóżka datowane na 1848 rok, stanowiące pamiątkę rodziny Zakrzewskich. W pokoju stoi także eklektyczna szafa z drewna orzechowego z końca XIX wieku oraz krzesła wzornictwa chipendail. W pokojach gościnnych na ścianach wiszą portrety znanych postaci m.in. profesorów laryngologii – Alfreda Laskiewicza i Antoniego Jurasza.