Przejdź do treści

HISTORIA

Dworek w Grzebienisku jest częścią posiadłości z przełomu XIX i XX wieku.

Jak to w dworku – jest tu i salon z mosiężną lampą nad stołem, i biblioteka, i kominek, portrety i lustra w starych ramach, skrzypiące schody, telefon z lat 20 ubiegłego wieku. W ogrodzie altana z bujanym fotelem, bryczka.
Posiadłość ta w przeszłości należała do arystokratycznej rodziny Mycielskich, w późniejszym czasie właścicielami Dworku byli Państwo Górni. W połowie lat 70-tych do dworku w Grzebienisku trafił poznański laryngolog Jerzy Samson Zakrzewski. Jako pasjonat tego co piękne i obdarzone kawałkiem ciekawej historii przyjechał, aby kupić stare meble. Urzeczony atmosferą tego miejsca kupił meble razem z dworkiem.

Dworek wymagał odrestaurowania. Jerzy i jego ojciec Aleksander zasięgając pomocy architekta, postanowili przywrócić dworkowi należyty blask. Przeprowadzili gruntowny remont.

Dobudowali część kuchenną, zajęli się renowacją jednohektarowego parku angielskiego oraz zaadaptowali budynek starej stajni do celów mieszkalnych. Na miejsce starej drewnianej altany zaprojektowano nowa, murowaną z czterema doryckimi kolumnami. Autorem projektu był znany architekt Profesor Andrzej Gałkowski.
W latach 80-tych XX wieku posiadłość była miejscem spotkań opozycji solidarnościowej. Gościła tu między innymi późniejsza premier RP Hanna Suchocka.

 

Dworek był także miejscem, gdzie narodziła się myśl utworzenia Instytutu Wielkopolskiego. Zjazdy znanych Wielkopolan służyły stworzeniu założeń programowych Instytutu. Jego zadaniem jest badanie oraz krzewienie kultury i historii regionu wielkopolskiego. Dziś Instytut Wielkopolski ma swoją siedzibę przy Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W dworku wielokrotnie odbywały się zjazdy lekarzy. Ich inicjatorem był laryngolog profesor Aleksander Samson Zakrzewski, który pełnił funkcję Rektora Akademii Medycznej w Poznaniu. Opublikował przeszło 250 prac naukowych, pod jego kierownictwem ogłoszono dalszych 270 prac. Był autorem i redaktorem najobszerniejszego podręcznika laryngologii wydanego po wojnie w Polsce. Prowadził ożywioną działalność w wielu zagranicznych towarzystwach naukowych.

Dziś właścicielem Dworku jest Paweł Zakrzewski, inżynier, który w 2000 roku przeprowadził kolejny remont dworku i budynku dawnej stajni oraz zaadaptował cały obiekt na cele turystyczno-rekreacyjne.

Dworek cały czas się zmienia, powstają coraz to nowe projekty, w dużej mierze autorstwa samego właściciela.  Goście, którzy trafiają do tego miejsca stają się częścią jego historii, która cały czas się pisze.