W KILKU SŁOWACH

Dworek Grzebienisko to miejsce wyjątkowe.

Już od trzech pokoleń staramy się przywrócić dworkowi dawną świetność i blask. Pieczołowicie odnawiamy zabytkowe budynki, dbamy o piękno angielskiego parku oraz budujemy klimat sprzyjający organizacji wydarzeń związanych z ważnymi momentami w życiu każdej rodziny.

Posiadamy także ofertę dla firm, które szukają miejsca gdzie można odpocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Naszym klientom oddajemy do dyspozycji dworek, elegancki pawilon ogrodowy oraz park angielski.

Budynek ponad 100-letniego dworku to miejsce w którym posiadamy pokoje dla naszych gości.

Przyjęcia organizujemy w klimatycznym, eleganckim pawilonie ogrodowym usytuowanym tuż obok dworku. Jest tutaj miejsce na wesela lub uroczystości okolicznościowe ( od 50 do 85 osób) oraz imprezy firmowe ( do 120 osób).

Park angielski otaczający dworek to wymarzone miejsce do zorganizowania spotkań integracyjnych oraz rozmaitych imprez plenerowych.

 

HISTORIA

Dworek w Grzebienisku jest częścią posiadłości z przełomu XIX i XX wieku.

Jak to w dworku – jest tu i salon z mosiężną lampą nad stołem, i biblioteka, i kominek, portrety i lustra w starych ramach, skrzypiące schody, telefon z lat 20 ubiegłego wieku. W ogrodzie altana z bujanym fotelem. Jest nawet kareta i bryczka do przejażdżek. Ciekawa jest też historia dworku, którą właściciele chętnie opowiadają.
Posiadłość ta w przeszłości należała do arystokratycznej rodziny Mycielskich, w późniejszym czasie właścicielami Dworku byli Państwo Górni. W połowie lat 70-tych do dworku w Grzebienisku trafił poznański laryngolog Jerzy Samson Zakrzewski. Jako pasjonat tego co piękne i obdarzone kawałkiem ciekawej historii przyjechał, aby kupić stare meble. Urzeczony atmosferą tego miejsca kupił meble razem z dworkiem.
Reforma rolna która miała miejsce po II Wojnie Światowej, w ramach której posiadłości ziemskie poniżej 100 hektarów nie przechodziły w posiadanie Państwa, umożliwiła rodzinie Zakrzewskich dokonanie zakupu tego miejsca.

Dworek wymagał odrestaurowania. Jerzy i jego ojciec Aleksander zasięgając – co ważne pomocy architekta, postanowili przywrócić dworkowi należyty blask. Przeprowadzili gruntowny remont. Dobudowali część kuchenną, zajęli się renowacją jednohektarowego parku angielskiego oraz zaadaptowali budynek starej stajni do celów mieszkalnych. Na miejsce starej drewnianej altany zaprojektowano nowa, murowaną z czterema doryckimi kolumnami. Autorem projektu był znany architekt Profesor Andrzej Gałkowski.

Dziś właścicielem Dworku jest Paweł Zakrzewski. W 2000 roku przeprowadził remont dworku i budynku dawnej stajni oraz zaadaptował cały obiekt na cele turystyczno-rekreacyjne.
W latach 80-tych XX wieku posiadłość była miejscem spotkań opozycji solidarnościowej. Gościła tu m.in. późniejsza premier RP Hanna Suchocka.

Dworek był także miejscem, gdzie narodziła się myśl utworzenia Instytutu Wielkopolskiego. Zjazdy znanych Wielkopolan służyły stworzeniu założeń programowych Instytutu. Jego zadaniem jest badanie oraz krzewienie kultury i historii regionu wielkopolskiego. Dziś Instytut Wielkopolski ma swoją siedzibę przy Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W dworku wielokrotnie odbywały się zjazdy lekarzy. Ich inicjatorem był znany laryngolog profesor Aleksander Samson Zakrzewski, który pełnił funkcję Rektora Akademii Medycznej w Poznaniu. Opublikował przeszło 250 prac naukowych, pod jego kierownictwem ogłoszono dalszych 270 prac. Był autorem i redaktorem najobszerniejszego podręcznika laryngologii wydanego po wojnie w Polsce. Prowadził ożywioną działalność w zagranicznych towarzystwach naukowych. Wśród swoich studentów zasłynął jako wspaniały erudyta posługujący się niekonwencjonalnymi metodami nauczania.

Dziś dworek pełni funkcję obiektu turystyczno-rekreacyjnego. Organizowane są w nim uroczystości rodzinne oraz imprezy firmowe. To właśnie tutaj w 2002 roku gmina Duszniki zorganizowała swój Pierwszy Międzynarodowy Plener Malarski.

Firmy urządzają tutaj szkolenia lub okazjonalne imprezy typu Firmowy Dzień Dziecka. Dworek idealnie nadaje się na uroczystości komunijne i ślubne, imprezy plenerowe typu grill, ognisko, czy też zabawy integracyjne. Wiedzą o tym goście, którzy wielokrotnie korzystali z uroków z tego miejsca.

Co nas wyróżnia

Dzielimy się naszą pasją związaną z prowadzeniem miejsca z ponad 100-letnią historią.

Wydobywamy i podkreślamy to, co naturalne i prawdziwe.

Szanujemy tradycję i ponadczasowe piękno tkwiące w prostocie.

Gotujemy z miłością w oparciu o tradycyjne staropolskie receptury.

Dbamy o naszych gości i ich indywidualne życzenia.

facebook
instagram
Dworek Grzebienisko